Yurt Dışından Hasta Bulmak İçin Dijital Kanallar

Yurtdışından hasta bulmak için dijital kanallar hakkında araştırma yapıyorsanız, dijital medyanın gücünü fark etmiş olmalısınız. Ama emin olun her ne olduğunuz zannediyorsanız aslında çok daha fazlası karşınızda duruyor.

Dijital medya; sadece sağlık sektörü için değil, hemen her sektör için oldukça önemli bir pazarlama kanalı. Ayrıca bu kanal sadece reklam ve dönüşüme yönelik pazarlama için değil, uzun vadeli kurumsal kimlik çalışmaları ve tutundurma faaliyetleriniz için de son derece etkili. Tüm bunların yanında dijital medyada yapacağınız etkinlik anlık ve geçici ve etkinlikler olmuyor. Buradaki aksiyonlarınız dijital ayak iziniz haline geldiğinden uzun yıllar markanız ve hizmetleriniz için etkili birer araç olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Uluslararası pazarlama için en etkili araç

Yurtdışından hasta bulmak veya herhangi bir mal ya da hizmet için müşteri bulmak için etkili araçlar nelerdir? Diye soracak olursak, elimizdeki geleneksel araların çok etkili birer kaynak olmadıklarını görürüz. İhracat yapan firmalar için doğrudan aracılara erişmek, fuarlar ve benzeri etkinlikler bir ölçüde faydalı olsa da, milyonlara erişmek için hiç de yeterli değildir.

Sağlık sektörü için ise durum çok daha sıkıntılıdır. Sağlık turizmi hizmeti veren yerli ve yabancı acenteler dışında yerli salık kuruluşları ve hekimlerin alternatifi yoktur. Zira bir Avrupa ülkesinde kapı kapı gezerek sağlık hizmeti pazarlaması yapmak mümkün değildir. Yaygın medya araçları son derece pahalı olmakla birlikte, her ülkenin bu konuda regülasyonları bulunur.

Dolayısıyla, yurtdışından hasta bulmak için yegane yol dijital medya olarak kabul edilir. Günümüzde dünyanın her ülkesinde bu yöntem aktif biçimde kullanılır ve ciddi potansiyel, bu şekilde dönüşüm haline gelir. Pekiyi yurtdışından hasta bulmak için dijital kanallar nelerdir?

Yurt Dışından Hasta Bulmak ve Dijital Medya

Yurtdışından hasta bulmak için dijital kanallar nelerdir sorusuna cevap verebilmek için öncelikle dijital medyayı bir miktar tanımamız gerekir. Elbette buradaki etkinliklerinizi bireysel olarak yapmazsınız, ancak profesyonellere teslim edecek olsanız da, bu dünyanın nasıl çalıştığını ve faydalarının neler olduğunu bilmekte fayda vardır. Öncelikle nelere ihtiyacımız olduğuna bakalım.

Dijital medya dendiğinde; dijital platformda çalışan tüm yayın organlarını kast etmekteyiz. Tabii ki bunların belli ağırlıkları ve fayda oranları vardır. Bu araçları etkin biçimde kullandığınızda, yani bütçenizi uygun biçimde dağıttığınızda yüksek getirili ve uygun maliyetli çözümlere ulaşabilirsiniz.

Dijital medya araçları içerisinde en etkili araçların fayda sırasına göre aşağıdaki gibi olduğunu kabul ediyoruz.

  • İnternet Sitesi
  • Sosyal Medya Hesapları
  • Video Platformları Yayınları
  • Basın Bültenleri
  • İnfluencer Pazarlama
  • Forum ve bloglardaki etkinlikler
  • Banner reklamları ve splash reklamlar
  • E-posta pazarlama
  • Adsense ve Sosyal medya reklamları

Görüldüğü gibi bir internet sitesine sahip olmak en üstte, paralı reklam vermek en altta yer alıyor. Şimdi bu etkinliklerin detaylarına kısaca değinelim.

İnternet Sitesi İle Pazarlama

İnternet sitesi aslında dijital pazarlama etkinlilerinizin yapıtaşı niteliğindedir. Markanızın tüm dünyaya açılmasını sağlayan kurumsal kimlik aracınız budur. Elbette bu siteyi etkin kılmak için bazı şartları sağlamanız gerekir.

Güçlü Altyapı

Siteniz uluslar arası çalışacağından, hastaların sizin sitenize erişmesinde kesintiye mahal vermeyecek bir alt yapı kullanmalısınız. Hangi site yazılımını kullanıyorsanız buna uygun bir alt yapıyı tercihe temeli ve tüm dünyada; en azından hedef ülkelerde verimli biçimde çalışmasını sağlamalısınız.

Anlaşılabilirlik ve kullanım kolaylığı

Sitenizin kullanım özelliklerinin belli standartlarda olması ve kullanıcının kafasını karıştırmaması gerekir. Mobil uyumlu ve olabildiğince hızlı erişilebilen siteler oluşturun.

SEO Uyumluluk

SEO; Search Engine Optimizastion; yani Arama Motoru Optimizasyonu demektir. Sitenizin uzmanlar tarafından SEO özelliklerinin sağlanması ve sürekli takip edilmesi gerekir. Bunu sağlamanız durumunda siteniz arama sonuçlarında ön sırada yer alacaktır. Google’da bir tedaviyi arayan hasta; size ancak ön sıralarda görünmeniz durumunda size ulaşabilir. Elbette bunu sağlayacak ekibin hem sağlık alanında, hem de uluslararası pazarlama alanında deneyimli olması gerekir.

İçerik Kalitesi

Sitenizin yazılı ve görsel içeriği nitelikli olmak durumundadır. Tamamen özgün ve kullanıcının ilgisini çekecek içeriklerle donatılmış sitelerin etkinliği oldukça yüksektir. Bu ayrıca bir SEO kriteri olduğundan aslında bir zorunluluktur.

Çok Dilli Yayın

Hasta bulmak istediğiniz ülkelerin dilini sitenize entegre etmeli ve bu dillerde SEO yapmalısınız. Uluslararası diller yeterli olmayacak, kişiler kendi dillerinde destek talep edecektir. Klinik Haus projesinde yaptığımız gibi Almanca, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca gibi major dillerde çalışma yapmanız faydalı olacaktır.

Sosyal Medya İle Dijital Pazarlama

Sosyal medya üzerinden uluslararası hasta bulma kavramı ilk bakışta zor görünebilir. Ancak o kadar da karmaşık bir durum söz konusu değildir. Uzman bir yaklaşımla sosyal medya hesaplarınızın dünyanın her yerindeki milyonlarca hastaya hitap edebilmesi sağlanabilir.

Sosyal medya, hemen her internet kullanıcısının kullandığı bir platform türüdür. Milyarlarca kullanıcısı olan bu hazır platform, etkin biçimde yönetilmesi halinde size doğrudan hasta bulma sonucunu sağlayacaktır. Ayrıca bu platformlar normalde organik etkinlikler söz konusu olduğunda, tamamen ücretsizdir.

Video ile Dijital Pazarlama

Hastalıklar ve tedaviler hakkında hedef ülkenin dilinde videolar yapmak, son derece etkili sonuçlar elde etmenizi sağlar. Video platformları hali hazırda en çok izlenen internet platformlarıdır ve hastalıklar hakkında bu ortamlarda yaygın araştırmalar yapılmaktadır.

Basın Bültenleri İle Dijital Pazarlama

Basın yayın organları; artık kendileri de birer dijital platform olmakla birlikte yaygın biçimde takip edilen platformlardır. Hekim kimliğinizin, sağlık kuruluşunuzun veya sağlık turizmi acentenizin bu platformlarda basın bildirilerinin yer alması, hem bir SEO kriteri olarak kıymetlidir, hem de hastaların sizin isminizi duyması ve size güvenmesi için oldukça önemli bir unsurudur.

Basın bildirilerinin içeriklerinin hazırlanmasından, yayınlanmasına kadar olan tüm süreç; oldukça karmaşık profesyonellikle gerçekleştirilmesi gereken işlemleri kapsar. Bu bakımdan bu işlemler için mutlaka destek almalısınız.

İnfluencer Pazarlama

İnternet ortamlarında çok takip edilen meşhur kişilerin sosyal medya hesapları, sosyal medya grupları ve benzeri ortamlarda sizin hakkınızda yayınların ve yorumların yapılması, kısa vadede ciddi geri dönüşler elde etmenizi sağlayabilir. Bunun için elbette uzman kişilerle çalışmalı ve çok büyük maliyetlerden kaçınabilmek için destek almalısınız.

Forum ve Bloglarla Dijital Pazarlama

Forum siteleri her ne kadar etkinliklerini yavaş yavaş kaybediyor olsa da, yerlerini alan bloglar ile birlikte hala etkinliklerinden söz edebilmek mümkündür. Ancak yanlış uygulamalar oldukça hatalı neticelere sebep olabilir. SEO bakımından zarar görmemek için bu işlemleri de uzmanların yapmasını sağlamanız doğru olacaktır.

Banner Reklamları ile Dijital Pazarlama

Banner reklamlar, artık çoğunlukla Adsense üzerinden yapılıyor olsa da, site sahipleri ile anlaşarak yapabileceğiniz reklamlar da vardır. Bu reklamları tercih edebilir, buradan tıklama başı veya süreli maliyete katlanarak hasta kazanabilirsiniz. Ancak ücretli reklam; her zaman yüksek maliyet anlamına gelir, bunu da unutmamak gerekir.

E-posta Pazarlama

E-posta pazarlaması yakın zamana kadar tüm platformlardan daha etkili bir araç iken, günümüzde bu yayın türü yasaklanmıştır. Kişilere posta ile pazarlama yapmak; izinleri olmaksızın yasaktır. Bu nedenle bu uygulama neredeyse hiç kullanılmamakla birlikte, uzmanların bu alanda da belli bir etkinlik sağlayabilme olasılıkları vardır.

Adsense ve Sosyal Medya Reklamları ile Dijital Pazarlama

Adsense ve sosyal medya üzerinde yapacağınız reklamların etkinliği tartışılmaz. Mutlaka buradaki reklamlardan bir dönüşüm elde edersiniz. Ancak, reklamların geri dönüşüm oranı tüm dünyada %1 ve altındadır. Bu nedenle reklam ile elde edeceğiniz dönüşümün çok pahalı olacağını söyleyebiliriz.

Organik pazarlama etkinliklerinize ek olarak, bu platformlarda optimize edilmiş olmakla birlikte küçük bütçeler ile pazarlama yapabilirsiniz. Ancak bu en son düşüneceğiniz yaklaşım olmalıdır.

Görüldüğü gibi; yurtdışından hasta bulmak için dijital kanallar oldukça çeşitli ve son derece etkili kanallardır. Hekimlerin ve sağlık kuruluşlarının reklam yasaklarını ihlal etmeden, doğrudan yurtdışından hasta bulabilmek mümkündür. Bunun için uzman bir ekiple hemen tanışmanız yeterli olacaktır.

S.S.S

Yurt Dışından Hasta Bulmak İçin Dijital Pazarlama Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Doktor – firmanın kesin tedavi edici ifadelerinin yer almaması gerekir. Adsense – Adwords dahil hiçbir kanalda doktor ifadesi geçmemelidir. Kanallarda gerçekleştirilen tanıtımlarda tedavi ve tedavinin kesinliğine yönelme olmamalı, tesis – firmanın alt yapısı, uzmanlığı, teknolojisi, hasta nakil hizmetleri dahil detaylar sunulmalıdır.

Organizasyon Katılımlarının Dijital Kanallarda Etkisi Nedir?

Organizasyonların tamamı; seminer, sergi, fuarlar dijital kanallarda oldukça etkilidir. Organizasyon tanıtımları, duyuruları dijital mecranın tamamında hızlı bir şekilde duyurularak ayrı ayrı çalışma yapılır. Böylece etkili bir reklam düzenlenmekle kalmaz firma imajı ve firma bilinirliği açısından da oldukça büyük öneme sahiptir.

Sektörel E-Dergilerde Dijital Pazarlamanın Katkısı Nedir?

Sektörel e-dergilerde yayınlanan makaleler ve tanıtımlar dijital pazarlamanın bir koludur. Üstelik uluslararası düzeyde sektöre dair yayınlar gerçekleştirildiğinde turizm firmasının imajı katlanmakta ve aynı sektördeki diğer rakiplerden daha kolay sıyrılabilmektedir.

Dijital Pazarlama ile Sektör Analizi Yapılabilir mi?

Sektörel analizler danışmanların işidir lakin dijital pazarlama ile ilgili anahtar kelimeler üzerinde analizler yapılabilir. Bu analizlere uygun çalışmalar yürütülebilir ve yurt dışındaki hastaların aradığı sağlık hizmetlerindeki arama motoru işlemlerinde ön sıralara yükselme sağlanabilir.

Kaynakça:

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/290559