SEO Yapmak İçin Gerekenler

SEO, en basit tanımıyla arama motorlarında üst sıralarda yer almak için yapılan çalışmaların bütününü ifade etmektedir. SEO yapmak için gereken araç ve hizmetler;

İçerik Analiz Programları’nı Kullanmalısınız

İçerik analizi, SEO çalışmalarının bir parçasını oluşturmaktadır. İçerik analizi yapmak için çeşitli programlar – araçlar mevcuttur. Bu araçlar ücretli olabileceği gibi ücretsiz de olabilmektedir. Aşağıda içerik analiz programları açıklamaları ile birlikte listelenmektedir.

  • QDA Miner: Makale, video, resim, kitaplar, yasal belgelerin analizinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda içerik analizinde de kullanılabilmektedir. Ücretli bir programdır. 30 günlük demo sürümünden sonra dilerseniz ücret ile full sürümünü satın alabilirsiniz. Dil olarak İngilizce, İspanyolca ve Fransızca destekleri mevcuttur.
  • Atlas.ti: Aynı şekilde resim, makale, video gibi belgelerin analizinde kullanılmaktadır. Aynı zamana içerik analizi yapabilirsiniz. Ücretli bir programdır ve Google Earth Coğrafik Verilerine sahiptir. Ücretsiz demo sürümünde 10 belge eklenebilmektedir.
  • HyperResearch: Klasik bir ara yüze sahiptir. İçerik analizinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Diğer programlara göre daha az tercih edilmektedir. Demo sürümünde 10 belge sınırı vardır. Ücretli olarak kullanmaya başladığınızda diğer etkilerinden de faydalanabilmektesiniz.
  • MaxQda: Veri analiz programıdır. Twitter ‘da yer alan tweetleri bile kullanabilmektedir. Her çeşit ortamdan verileri alıp sayısal veri üretebilmektedir. Kodlamaların yapılıp kullanılabilmesi, raporlanabilmesi, diyagramlar, Türkçe desteği, 30 günlük demo sürümü ideal olmaktadır.

Web sitenizde ürettiğiniz içeriklerin analizini bu programlar sayesinde gerçekleştirebilirsiniz. İçerik analizi, SEO açısından büyük öneme sahiptir. Bu sayede içeriklerinizi nasıl oluşturmanız gerektiğini, ne gibi değişiklikler yapmanız gerektiği rahatlıkla görebilirsiniz ve size büyük kolaylık sağlamaktadır.

Backlink Analiz Programları’nı Kullanmalısınız

Backlinkler, SEO çalışmalarında önemli bir yere sahiptir. Şimdi backlink analiz programlarına liste halinde değineceğiz.

  • Open Site Explorer: Diğer backlink analiz programlarına göre daha detaylı ve kullanışlıdır. Backlink analizleri içerisinde anchor textler, linklerin nofollow olup olmadığı gibi değerler yer almaktadır.
  • Majestic SEO: Backlink analizlerinde kullanacağınız bir diğer programda Majestic SEO programıdır. Ücretsiz sürümde çok önemli bazı özellikler kullanılamamaktadır. Geriye yönelik analizde oldukça faydalıdır. Fresh Data ve Historical Data özellikleri de bulunmaktadır. Bilindiği üzere backlink sayısı kadar bunların ne kadar dengeli olduğu da önemlidir. Majestic SEO sadece güncel verileri almak ile kalmıyor, geçmişteki link sayıları ile bugünkü link sayıları arasında karşılaştırma da sunmaktadır. Böylelikle dengeli bir backlink yapısı olup olmadığınızı anlayabiliyorsunuz.
  • SEO Spyglass: SEO Spyglass oldukça eski bir geçmişe dayanmaktadır. Diğer araçların tam tersi yönünde bir web servisi değil, yazılımdır. Şuan için sağlıklı bir yapısı bulunmasa da kendini sürekli güncelleyerek bu durumu aşmaya çalışmaktadır. Kendi verilerini oluşturup kullanamadığı için sizlere sağlıklı sonuçlar vermemekte, bu da analiz yapmanızda sağlıksız sonuçlar almanıza neden olmaktadır.
  • Ahrefs: Diğer programların aksine SEO ajanslarının dikkatini çekecek düzeyde grafiklerle detaylı bir rapor sunması kendine has özelliklerinden birisidir. Backlink analizlerinde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ücretsiz olarak yapılan sorgulamalarda sadece 100 adet sonuç gösterirken, ücretli sürümde bu durum söz konusu değildir.

Backlink analizlerinizi bu programlar yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz. Görüldüğü üzere ücretsiz kullanımlar çeşitli kısıtlamalara tabidir. Bu nedenle ücret ödeyerek bu programları satın almanızı önermekteyiz. Bununla birlikte backlink analizinin SEO çalışmalarında önemi büyüktür. Bu nedenle backlink analizlerinde gereken hassasiyeti göstermeniz gerekmekte ve SEO yapmak için gerekenler listesinde backlink analizi kendine yer bulmaktadır.

İçerik Yazarı veya İçerik Hizmeti

İçerikler bir web sitesinin olmazsa olmazıdır. Bu nedenle aynı şekilde SEO çalışmalarının da olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. İçerikler, SEO kurallarına uygun olarak üretilmeli, bu kuralların dışına çıkılmamalıdır. İçerik yazarı ise SEO kurallarına hâkim, içeriği SEO kurallarına göre oluşturan kişidir. Bu nedenle web sitesinde içerik yazarının önemi büyük olmaktadır.

İçerikler, sağlam görseller ile desteklenmelidir. Unutmayın, içerik kadar güzel görüntü de önemlidir. Bu sayede içeriklerinizin kalitesini arttırabilirsiniz. Eğer SEO ve içerik konusunda bilgiliniz yetersiz ise bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Bu sizin için daha faydalı olacaktır. SEO yaparken ihtiyacınız olan en temel şey, bir içerik editörü edinmek olacaktır. Çünkü SEO işlemleri vakit alan, uğraştırıcı işlemlerdir. Bu nedenle her aşamaya yetişebilmeniz mümkün değildir.

Sosyal Medya Yönetimi veya Hizmeti Almalısınız

Sosyal medya kullanımı her geçen gün artış göstermektedir. Siteniz aynı zamanda sosyal medyada da yer alarak hedef kitlenin genişlemesi sağlanmalıdır. Sosyal medya yönetimi, kısa zamanda SEO çalışmalarında kendine yer edinmiştir. Etkileşim sayısı arttıkça, daha fazla kitlelere ulaştıkça bu alanda daha güvenilir oluyorsunuz. Bu nedenle sosyal medya yönetimi SEO çalışmalarının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Sosyal medya yönetimi sayesinde SEO çalışmalarını geliştirebilir, sitenize daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz. Bu da SEO yapmak için gereken bir aşamayı oluşturmaktadır. Bu durum, kurallarına göre uygulandığı takdirde, site sıralamasını olumlu yönde etkileyecektir.

Web Tasarım Hizmeti Almalısınız

SEO çalışmalarının bir diğer aşamasını güzel bir tasarım oluşturmaktadır. Tasarımın güzel olması, kullanıcının o sitede daha fazla vakit geçirmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle SEO yapmak için bir tasarımcı edinmeniz gerekebilir. SEO çalışmalarında web tasarımın önemi vurgulandığına göre, tasarımcı edinmekte geç kalmamanız gerekmektedir. Sağlam bir web tasarım, siteye daha fazla ziyaretçi çekecek, sıralamayı olumlu yönde etkileyecektir. Unutmayın, kullanıcılara hem içerik olarak hem de tasarım olarak hitap etmek durumundasınız.

Yazılım Desteği Almalısınız

SEO yapmak için gereken şartlardan bir tanesi de yazılım bilgisidir. Yazılım bilgisi sayesinde çeşitli kodlarla ayarlamalar yapabilir, SEO çalışmalarında büyük avantajlar elde edebilirsiniz. Bu nedenle iyi bir yazılım bilgisine sahip olmanız, sizi bir adım öne taşıyacaktır. Öte yandan site ile ilgili bütün işlemleri bilmeniz de gerekmektedir. Bütün bu unsurlar SEO yapmak için gereken unsurlar olup, SEO çalışmalarının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Kaynak:

10 Do-it-yourself SEO Tips to Save Money