SEO Uyumlu Site Yapmak İçin 9 Kural

SEO uyumlu site yapmak bir web sitesinin arama motorlarında üst sıralara yükselmesi ve trafik alması için çok önemlidir. İnternet sitenizin başta Google olmak üzere arama motorları tarafından daha çok ön plana çıkarılmasını sağlamak için mutlaka sitenizin SEO uyumlu bir hale dönüştürmeniz gerekmektedir. Bu yazımızda SEO uyumlu site oluşturmak için yapmanız gerekenleri adım adım açıklıyoruz.

SEO Uyumlu Web Tasarımı Nedir?

SEO uyumlu web tasarımı arama motorları tarafından sitenizin kullanıcı dostu olmasını sağlar. Bir web sitesinin kullanıcı dostu olması için bazı kriterlere sahip olması gerekir. Her şeyden önce kullanışlı olması hem dikkat çekmesi hem de alt yapısının sağlam olması gerekir. Bunlara göre, bir kullanıcı herhangi bir konuda arama yaptığında karşısına direkt olarak aradığı sayfa çıkabilmelidir. Bunun için web sitesinde anahtar kelimelerle desteklenen içeriklerin yer alması gerekir.

Anahtar kelimelerle desteklenen web sitelerinin SEO uyum yakalanabilir. Ancak bir web sitesinin SEO uyumlu olması için bundan çok daha fazlasına ihtiyaç vardır.

SEO Uyumlu Bir Web Sitesinin Olmazsa Olmazları

SEO uyumlu site yapmak isteyenler için bir web sitesinin SEO uyumlu olması için olmazsa olmaz unsurlar vardır. Bunlar;

 • Telefon, tablet ve bilgisayar gibi tüm cihazlarda, bozulmadan açılabiliyor olması gerekir.
 • Sitenin kod yapısı css3, html 5 ve benzeri olmalıdır. Ancak flash animasyonlar kullanılmaması gerekir.
 • Göz yormayan şık ve aynı zamanda farklı bir tasarımı olmalıdır.
 • SEO uyumlu olan bir web sitesinde ziyaretçiler rahat rahat dolaşabiliyor ve aradıkları her şeye kolaylıkla ulaşabiliyor olmalıdır.
 • Ziyaretçilerle iletişime geçmek için form sayfaları, canlı destek gibi ekstra unsurlar yer almalıdır.
 • Domain de mutlaka akılda kalıcı ve farklı olmalıdır.

SEO Uyumlu Site Yapılırken Nelere Dikkat Edilir?

SEO uyumlu site yaparken dikkat edilmesi gerekenler aslında son derece basittir. Birkaç önemli noktaya dikkat ettiğinizde çok başarılı bir SEO uyumlu site yapabilirsiniz. Dikkat edilmesi gerekenler;

 • Bir web sitesi yapmak için karar verdiğinizde mutlaka taslak oluşturmanız gerekir. Tasarım, içerikler, panel ve kategoriler gibi alanların taslağını oluşturmanız gerekir.
 • Web sitenizin genel tasarımında renk karmaşasından kaçınmanız gerekir. Kullanıcılar açısından görsel olarak zorlamayacak tasarımlar olmalıdır.
 • Web sitesinde yer alan içeriklerde ve genel olarak tasarımlarda okunabilir fontlar tercih etmeniz gerekir. Doğru font seçimi her zaman içeriği okumaya teşvik eder.
 • Web sitenizde kullandığınız uzantılara ve görsellere dikkat etmeniz gerekir. Mutlaka yüksek kalitede olmaları gerektiğini bilmelisiniz.
 • Web sitenizde ikon kullanmaya özen gösterin. Yalnız ikon kullanımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmadan bunları kullanmamanız gerekir.
 • Site içi yönlendirmeler uygulayın. Böylece kullanıcıların, sitenizde daha uzun süre kalmasını ve Google algoritması tasarından olumlu karşılanmayı sağlar.

SEO Uyumlu Site Nasıl Yapılır?

Web sitenizin SEO uyumunu sağlamak için uygulamanız gereken birkaç kural mevcuttur. Aşağıda bahsedeceğimiz bu kuralları yerine getirerek SEO uyumuna sahip bir site sahibi olabilir ve böylelikle hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Şimdi uymanız gereken kuralları sıralayalım.

Hosting

Sitenizi SEO uyumlu hale getirmeye, sitenizin kurulum aşamasında başlamalısınız. Sitenizi kurmadan önce kullanacağınız barındırma alanı özelliklerini iyi belirlemeli, SEO uyumlu bir hosting seçmelisiniz. Hosting seçiminin SEO açısından önemini detaylıca anlattığımız yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Domain

Sitenizi barındıracağınız alanı seçtikten sonra alan adınızı yani domaininizi iyi belirlemelisiniz. Domain seçimi de SEO uyumlu bir siteye direkt olarak etkide bulunmaktadır. Öncelikle alan adınız içeriğinizle ilgili olmalıdır. Teknoloji ile ilgili bir site kuruyorsanız alan adınız da teknoloji ile ilgili olmalıdır. Bir de sitenizin anahtar kelimesini domain içerisinde kullanmanız sitenizin SEO uyumunu arttıracaktır.

Buraya tıklayarak “SEO için domain seçimi nasıl olmalı” adlı içeriğimizi okuyabilir ve bu konuda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Meta Etiketleri

Meta etiketleri sitenizin bilgisini veren etiketlerdir. Diğer bir deyişle kullanıcı ve arama motorlarına sitenizin kullanım amacını sunan etiketlerdir. Bundan dolayı arama motorlarının sitenizi tanımlayabilmeleri için “description”, “title”, “robots” gibi meta etiketlerini kullanmalısınız. Ayrıca “description” gibi etiketler içerisinde sitenizin anahtar kelimesini mutlaka kullanın. Bu gibi etiketler, arama motorlarının sitenizi daha iyi anlamlandırabilmelerini sağlayacaktır. Böylelikle SEO uyumlu site elde etmek için önemli bir adımı gerçekleştirmiş olacaksınız.

Hız

Sitenizi SEO uyumlu hale getirmek için dikkate almanız gereken bir diğer önemli unsur hızdır. Yavaş açılan bir site başta Google olmak üzere hiçbir arama motoru tarafından sevilmez. Yani, sitenizin açılma hızı düşükse arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almanız neredeyse imkânsız olacaktır. Sitenizi hızlandırmak için;

 • Kod yapısını sade tutun. Gereksiz kodlarla dolu bir site hızlı açılmayacaktır.
 • Önbellek alınımı etkinleştirin.
 • Sitenizde bulunan görsellerin optimizasyonunu gerçekleştirin.
 • İhtiyaçlarınıza uygun hosting paketi seçin.
 • İyi bir tasarım oluşturun.
 • Gereksiz içerikleri silin. İçerik azaltın demiyoruz, gereksiz içeriklerden kurtulun demek istiyoruz!

Bunlara uyarsanız daha hızlı bir site elde etmiş olursunuz.

Tasarım

Sitenizi düzgün tasarlayarak SEO uyumunu sağlayabilirsiniz. Sitenizi kullanıcıların rahat bir şekilde kullanabilecekleri bir şekilde tasarlamalısınız. SEO uyumu elde etmek için dikkat etmeniz gereken tasarım ip uçları:

 • Sitenizi ziyaretçilerin kolay bir şekilde kullanabilecekleri şekilde tasarlayın.
 • Gözü yormayan bir arka plan seçin.
 • Menüler ile site içi gezinmeyi etkinleştirin.
 • Sitenizin başka platformlarda sorunsuz bir şekilde çalışabilmesini sağlayın. Özellikle sitenizin mobil uyumlu olmasına büyük önem gösterin.

Bu tasarım detayları SEO uyumlu site elde etmenizi sağlayacaktır.

İçerik

Sitenizin SEO uyumunu sağlamak için dikkat etmeniz gereken diğer bir önemli unsur; sitenizde yayınladığınız içeriklerdir. İçeriklerinizi yayınlamadan önce bahsedeceğimiz şu noktalara uymanız SEO uyumlu bir site elde etmenizi sağlayacaktır.

 • Sitenize düzgün aralıklarla içerik girişi yapın. Bir gün üç içerik girip sonraki gün hiç içerik girmiyorsanız ve devamındaki gün on tane içerik giriyorsanız pek doğru yapmıyorsunuz. İdeal olan her gün minimum 3 adet içerik girmenizdir.
 • İçerikleriniz en az 300 kelimeden oluşsun. Bu sayıdan az bir kelime sayısına sahip olan içerikler, ziyaretçileri kısa süre boyunca sayfada tutacağından arama motorları tarafından siteniz tabir yerindeyse “gereksiz” olarak nitelendirilecektir.
 • İçeriklerinizde görsel kullanmaya özen gösterin ve sitenizin açılma hızını düşürmemek için kullandığınız bu görsellerin optimizasyonunu gerçekleştirin.
 • Anahtar kelime kullanın. Kullandığınız anahtar kelime içeriğiniz ile ilgili olsun. Ayrıca içeriğinizi anahtar kelimelere boğmayın. 300 kelimelik bir makale içerisinde 3 defa anahtar kelimeyi kullanmanız yeterli olacaktır.
 • Anahtar kelimenizi içeren başlık ve alt başlıklar kullanın. Kullanacağınız başlığın ilgi çekici olmasına büyük önem gösterin.
 • Ziyaretçilerinize yeteri kadar ve ilgili bilgi verin. Bir kullanıcı arama yaptıktan sonra sitenize ulaşıp hemen çıkarsa bu hanenize eksi puan kazandıracaktır. Bundan dolayı ziyaretçileri sitenizde tutabilmek adına bilgilendirici içerikler hazırlamanız oldukça önemlidir.

Buraya tıklayarak SEO uyumlu içeriklerin nasıl olması gerektiğini daha detaylıca öğrenebileceğiniz yazımıza ulaşabilirsiniz.

Sayfalar

SEO uyumlu site istiyorsanız siteniz içerisinde belli başlı sayfalar oluşturmalısınız. Bunlar;

 • Ana sayfa
 • İletişim
 • Hakkımızda
 • Gizlilik politikası
 • Blog gibi sayfalardır. Bu sayfalar sitenizin içeriğine göre arttırılıp azaltılabilir.

İletişim

Bir sitenin SEO uyumunu sağlamak için yapılması gereken bir diğer önemli unsur siteyi iletişime açık hale getirmektir. Yani sitenizi ziyaret eden kullanıcılar iletişim sayfasına ekleyeceğiniz iletişim formu aracığıyla ve içeriklerinize yapacakları yorumlar aracılığıyla sizinle rahat bir şekilde iletişime geçebilmeliler. Bunu sağlamanız SEO uyumu açısından oldukça önemlidir.

Site Haritası

Arama motorlarının sitenizi kolayca indexleyebilmelerini sağlamak için bir site haritası oluşturmanız gerekmektedir. Google hesabınıza bağlı “search console” kullanarak site haritanızı Google’a göndermeniz, sitenizin SEO uyumunu sağlama yolunda önemli bir adımını gerçekleştirmiş olursunuz.

Siz de bu adımlardaki 9 kuralı uygulayarak SEO uyumlu site elde edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

SEO uyumlu site ile normal site arasındaki en temel fark nedir?

SEO tamamen arama motoru ve kullanıcıların işine yarayacak ve faydalanabileceği şekilde tasarlanır. Normal site ise kullanıcı odaklı olmaktan ziyade görsel unsurlara ve teknolojik detaylara yer verir.

SEO uyumlu site ne demek?

Arama motoru optimizasyonu olan SEO, en basit ifadeyle bir sitenin arama motorları ile uyumlu olmasıdır. Uyumluluk oranı ne kadar yüksek olursa, arama motorları web sitenizi o kadar iyi anlar ve doğru biçimde sınıflandırır. Böylece siteniz aramalarda ve sıralamalarda daha fazla görünür.

Web sitem SEO uyumlu olursa ne olur?

Web siteniz SEO uyumlu olursa, arama motorlarında daha üst sıralarda yer alırsınız. Buna bağlı olarak da insanlar bir konuda arama yaptıklarında ilk olarak sizleri tercih eder. Ne kadar çok organik trafik sağlanırsa, o kadar siteniz kalıcı başarı sağlar.

Siteme daha fazla trafik almak için SEO’ya ne kadar ihtiyacım var?

Sitenize daha fazla trafik almanız için SEO’ya sadece ihtiyacınız yoktur. Bunun için SEO uyumlu olmak zorundasınız. Çünkü siteniz SEO uyumlu olmazsa, arama motorlarında üst sıralarda görünmez ve doğal olarak insanlar sizleri keşfedebilirsiniz.