WordPress Nedir?

WordPress web sitesi son yıllarda kullanıcıların web sitesi kurmak için en çok tercih ettiği yöntemdir. WordPress sistemi, bir programlama bilgisi olmayan kişilerin bile kolaylıkla web sitesi kurabilmesine olanak sağlar. Web site kurmaya ve yönetmeye ilişkin olarak hiçbir bilgisi olmayan biri bile, basit işlem adımlarını takip ederek wordpress altyapısına sahip bir web sitesi kurabilir. Bu açıdan bakıldığında, wordpress son derece önemli ve günümüzde internet kullanıcıları için hayat kurtarıcıdır.

WordPress Nedir?

WordPress nedir ve tam olarak neden bu kadar tercih edilir sorularını yanıtlayarak başlamamız gerekir. WordPress temelde bir yazılımdır ve kurulumu çok kolay olan siteler oluşturmanızı sağlar. Sürekli geliştirilen bu yazılım, ayrıca doğru biçimde kullanıldığında arama motoru optimizasyonu için oldukça etkili ve kuvvetli bir sisteme dönüşür. WordPress açık kaynaklı koda sahip bir yazılımdır. Ücretsiz olarak tüm kodlara erişilebildiği ve istenilen şekillerde yapılabildiği için de kullanıcılara büyük avantaj sağladığı söylenebilir.

WordPress kodları ile hiç ilgisi olmayan kişiler bile bu kodlarla mükemmel işler çıkarabilir. Kısacası wordpress herkesin kolay bir şekilde web site kurabilmesini sağlayan, bunun için birçok gereksinimi karşılayan eklentilere sahip ayrıca SEO ayarları da yapılabilen, herkes için uygun bir içerik yönetim sistemidir.

WordPress Ne İşe Yarar?

WordPress ne işe yarar konusu halen pek çok kullanıcının kafasını karıştıran bir konudur. Birçok kişi wordpress sistemi ile yapabileceklerinden habersiz olarak, bu sistemin önemini kavrayamaz. Oysaki wordpress ile birlikte haber sitesi, e-ticaret sitesi, blog siteler, kurumsal şirketler için siteler, oyun siteleri, pazaryeri siteleri ve aklınıza gelebilecek daha pek çok site geliştirilebilir. WordPress bünyesinde tüm bunları ve çok daha fazlasını geliştirmenizi sağlayacak sayısız eklenti bulunur. Bunlar akıllıca kullanıldığında wordpress sizlere sınırsız bir dünyanın kapısını açar. Genel olarak wordpress ile yapabilecekleriniz şöyledir;

 • Bireysel içeriklerinizi yayınlamanıza olanak sağlayan kişisel web sitenizi kurabilirsiniz.
 • Worpress e-ticaret eklentisini kullanarak, çevrimiçi satış yapabileceğiniz bir alışveriş sitesi oluşturabilirsiniz.
 • İşletmeler için kurumsal internet sitesi oluşturabilirsiniz.
 • Yine wordpress eklentileri ile üyelik ödemesini alabildiğiniz bir internet sitesi oluşturabilirsiniz.
 • Binlerce kullanıcı tarafından kullanılan ve birbirleri ile etkileşime geçebildikleri bir forum sitesi oluşturabilirsiniz.
 • Çalışmalarınızın yer aldığı bir internet sitesi oluşturabilirsiniz.
 • Çevrimiçi eğitim videoları ve ders materyalleri yükleyebildiğiniz bir internet sitesi oluşturabilirsiniz.

WordPress Kurulumu

WordPress kurulumu sanırız kullanıcıların en rahat edeceği ve hoşuna gidecek olan kısımdır. Çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi sistem sizleri o kadar kolay yönlendirir ki kod ile ilgili hiçbir bilgisi olmayan herkes wordpress kurulumu yapabilir. Bu işlemi isterseniz otomatik isterseniz de manüel olarak yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler;

WordPress otomatik kurulum için;

 • Öncelikle WordPress’in Türkçe ve son sürümü olan paketini indirmeniz gerekir. Bunun için WordPress.org adresini ziyaret edebilirsiniz.
 • Dosyayı indirdikten sonra açılması ve tarayıcının adres bölümüne sitenin isminin girilmesi gerekir.
 • Sonrasında kurulum otomatik olarak başlayacaktır. Ekrana sizler için yönergeler gelecek ve sizin tek yapmanız gereken bu yönergeleri takip etmek olacaktır.

WordPress manuel kurulum için;

 • Aynı şekilde ilk olarak wordpress paketinin indirilmesi gerekir.
 • İndirilen dosya açıldıktan sonra wp-config-sample.php isimli dosya, herhangi bir yazı işlemcisi ile açılmalıdır.
 • Ardından veri tabanı ismi bölümüne veritabanı için belirlenen isim yazılmalıdır.
 • Sonrasında sırasıyla kullanıcı adı, şifre girilmeli ve host seçimi yapılmalıdır. Host seçimi kısmında her zaman localhost tercih edilmelidir.
 • wp-config-sample.php dosyası wp-config.php olarak değiştirildikten sonra son hali ile sunucuya yüklenmelidir.
 • Tarayıcının üst kısmına site ile ilgili bilgiler girilerek devam edilir ve sonrasında işlem tamamlanır.

WordPress Web Sitesi Kullanmanın Avantajları

WordPress avantajları oldukça fazla olan bir sistemdir. Daha önce hiç wordpress bir site oluşturmadıysanız, bu avantajlardan mahrum olmuşsunuzdur. Bu sistemin bilinen en önemli avantajları şöyledir;

 • Tamamen ücretsiz olduğu için yeni başlayan veya da bir web sitesi için bütçesi olmayan kişiler için idealdir.
 • Çok basit bir arayüze sahiptir bu sayede de daha önce hiç site kurulumuna ilişkin tecrübesi olmayan herkes kullanabilir.
 • Esnek bir kullanım alanı vardır.
 • Açık kaynak kodlu bir sistem olduğu için gelişime her zaman açıktır.
 • Kendi sitenizi oluşturmak için tek satır bile kod yazmanıza gerek yoktur.
 • Binlerce ücretsiz eklentisi vardır ve bu sayede web sitenizde inanılmaz şeyler yaratabilirsiniz.
 • Özelleştirilebilir binlerce temaya sahiptir. Bu temalar sayesinde sitenizi özelleştirebilir ve gerçek manada benzersiz olmasını sağlayabilirsiniz.
 • WordPress kullanılarak oluşturulan sitelerin tamamının güvenliği wordpress tarafından sağlanmaktadır.
 • WordPress ile ilgili internette, çeşitli platformlarda pek çok eğitimi ve yardımcı olucu bilgiye ulaşılabilir.

WordPress Kullanımı Hakkında Bilgi

WordPress kullanımı için kişilerin ayrıca bir domain ve hosting satın alması gerekir. Sonrasında site kurulumunu gerçekleştirerek kendine önemli bir çalışma alanı yaratabilir. WordPress kullanımı en az kurulumu kadar kolay ve son derece keyiflidir. Site üzerinde neredeyse hiçbir sınırınız yoktur ve bu yüzden de zaten günümüzde en çok tercih edilen sistemlerden biridir.

Sıkça Sorulan Sorular

Blog özelliği olmayan bir WordPress sitesi yapabilir miyim?

WordPress temelde bir blog platformu olarak geliştirilmiştir. Zamanla birçok farklı özellik eklenerek, bu sınırlama kaldırılmıştır. Artık blog özelliği olmayan bir site olarak bile oluşturulabilir. WordPress sayfalar özelliği sayesinde içerisinde istediğiniz kadar sayfayı barındıran bir web sitesine dönüştürülmesi mümkündür.

Nasıl yeni bir WordPress teması ekleyebilirim?

WordPress teması eklemek istediğinizde yönetim panelinde yer alan Görünüm sekmesine tıklamanız ve buradan Temalar seçeneğini seçmeniz gerekir. Temalar kısmında da yeni tema seçeneğini göreceksiniz.

WordPress SEO performansını nasıl arttırabilirim?

WordPress siteler üzerinde yapılan SEO çalışmaları ile siteniz arama motorlarında üst sıralara çıkarılabilir. Özellikle seçilen tema, SEO’yu daha üst sıralara çıkarmak için en önemli yollardan biridir.