WordPress SEO Hizmeti

WordPress SEO hizmeti wordpress altyapısına sahip olan sitelerin SEO uyumlu hale getirilmesi için yapılan çalışmalardır. WordPress ülkemizde de en çok kullanılan ve tercih edilen site yazılımlarından biridir. Arama motorlarında üst sıralara çıkabilmenin en önemli koşulu da SEO çalışmalarını yürütmektir. SEO çalışmalarının yürütülmesi noktasında özellikle alacağınız profesyonel destek çok fazla işinize yarayacak ve sizleri rakiplerinizin önüne taşıyacaktır.

WordPress Nedir?

WordPress günümüzde dünyanın en çok kullanılan site yazılımı altyapısıdır. Kullanıcı dostu olmadığı iddia ediliyor olsa da bu kadar gelişmiş özelliklerin sunulduğu benzeri bir yapı daha bulunmadığından, hali hazırda sistem rakipsiz konumda yer alır. En yakın rakibi Joomla, bugünlerde sektörden çekilmeyi düşünüyorken, daha önce blogspot sistemini yazılım olarak piyasaya sürmeyi düşünen Google çoktan bundan vazgeçti bile.

Dünya çapında yüz binlerce geliştiricisi olan ve hali hazırda bir şirket formunda alt kodlarını lisanslayan WordPress, Google ve diğer arama motorlarının da en sevdiği site yazılımıdır. Her ne kadar ağır kaynak kodlarına ve ciddi miktarda veri tabanı kullanım oranına sahip olsa da her zaman güncel ve güvenilir bir site yazılımı olarak Google’ın öncelik verdiği yazılımdır. Tabii wordpress seo yapılmadan öne çıkar demek mümkün değildir. WordPress seo çalışması oldukça gerekli bileşenleri kapsar ve aslında bu yapılmazsa diğer herhangi bir siteden daha önde olma durumu da yoktur.

Temel WordPress SEO Hizmeti Neleri Kapsar?

Temel wordpress seo ayarları, sitenizin efektif çalışması için yapacağınız ayarlardır. Bunları bir seo uzmanı sizin için yapabileceği gibi, siz de belli bir düzeyde deneyim elde ettikten sonra bunu yapabilirsiniz. Ancak dikkatli olmalı ve sitenize ayar yapmaya çalışırken mevcut yapıyı bozmamalısınız.

Url Yapısı

WordPress kullanımı size url parametrelerini kolayca değiştirebilme olanağı sunar. Kalıcı bağlantılarınızı ayarlar kısmında yer alan kalıcı bağlantılar linkinden değiştirebilir, “slug” birimlerini istediğini şekilde listeleyebilirsiniz. Ayrıca burada nasıl bir ayar yapmış olursanız olun, sayfa veya blog metnini gönderirken, kalıcı bağlantı ismini değiştirebileceğiniz bir kısım da size sunulur.

Bu sayede metnin içeriği ilgili bir sayfa url yolu sunabilir ve sitenizin daha efektif biçimde listelenmesini sağlayabilirsiniz.

Kategoriler

Her sitede kategori yer almayabilir. Örneğin bir firma tanıtım sitesinde yalnızca beli başlı kurumsal sayfalar yer alır ve katalog bir site olarak bu sitenin çok karmaşık bir yapısı olmayabilir. Ancak ürün ve hizmetler gibi birkaç kalemin dahi sisteme giriş yapması, sitede kategori ayarlamalarının yapılmasını gerekli hale getirir.

En yaygın hata, kategori isimleri ile ürün ve hizmetlerinin isimlerinin aynı olmasıdır. Bu noktada arama motoru siteyi nasıl işaretleyeceğini bilemek ve çoğunlukla bu siteleri bütünüyle reddeder. Örneğin; seo hizmetleri sunan bir firmanın kategori ağacı şu şekilde olmamalıdır;

SEO Hizmetleri>Seo>Seo Hizmetleri – WordPress

Bu durumda site indekslenirken sistem atanmış olan slog değerlerinin hangisini öne çıkaracağını bilemez. Bu yapıda doğru kurgu;

SEO>Seo Hizmetleri>Wordpress Seo hizmetleri şeklinde olmalıdır. Ayrıca bu kategorilerin içerisinde konuşlanacak sayfaların isimlerinin de kategorilerle aynı olmaması da hayati öneme sahiptir.

Sayfalar

WordPress’te sayfalar sitenin statik bileşenleridir. Sayfalar, google’a ana materyal olarak sunulur. Sitenizin ne ilgili olduğu, hizmet veya çalışma alanı, iletişim bilgileri, kurumsal bilgileri ve ana sayfası gibi birimlerin tamamı sayfa olarak tanımlanır. Anahtar kelimelerinizin işaretlenmesi gereken landing page birimleri de sayfalar içerisinde yer alır. Bu bakımdan sayfalar geliştirilirken, seo parametrelerine olağanüstü önem verilmeli ve kategoriler içerisindeki kullanım özellikleri hassasiyetle ayarlanmalıdır.

Blog Yazısı

Blog; sitelerin konuları ile ilişkili genel bilgileri yayınladıkları sayfalardır. Bu sayfalar için birer güncedir demek de doğru olabilir. Ancak google buna büyük önem verir. Düzenli blog yayını yapan siteler öne çıkarılır ki, sitede bir blog kısmını tesis etmek günümüz seo kriterleri itibariyle bir zorunluluk durumundadır. Elbette yayınlayacağını her blog yazısının seo kurallarına uygun olmasını da sağlamalısınız.

Görsel

Görsel, web sitesi için en önemli içerik bileşenlerinden birsidir. Görsellerin özgün kullanımı ve elbette meta alt kodlarının doğru biçimde girilmesi, sitenizin arama motoru sonuçlarında yükselmesini sağlar. Burada optimizasyon kavramını da unutmamak gerekir. Sitenizdeki içeriğin çok yüksek veri hacimlerine sahip olması doğru değildir. WordPress seo kriterleri içerisinde en önemli kalemlerden birisi budur.

Görsel Optimizasyonu

Resimler, kullanıcının göremediği birçok detaya sahiptir. Bunlar resmin işlenmesinde ve photoshop gibi yazılımlarla geliştirilmesini sağlar. Metinleri bu geniş pixel aralıkları ile sitenizde kullanmanıza gerek yoktur. Sitenizde 1MB yer kaplayacak bir görseli optimize ederek 50KB değerine dahi düşürebilirsiniz. Görüntü kaybı yaşamadan sıkıştırma yapabileceğiniz eklentilere wordpress eklenti mağazasından erişebilirsiniz.

Meta Açıklama

Meta açıklamaları ve anahtar kelimelerin girilmesi, sadece wordpress için değil, tüm siteler için gereklidir. Ancak wordpress bunu için sabit bir araç sunmaz. Meta verilerini girebilmek için eklenti kullanmanız gerekecektir.

Başlık Kullanımı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, sitenizin slug değerlerini wordpress seo kriterlerine uygun biçimde sayfanızı yayınladığınız kısımda yapabilirsiniz. Bu sayede içerikle tam uyumlu başlıklar kullanabilirsiniz.

Site hızlandırma

WordPress kullanıcılarının en çok yakındıkları husus; sitelerin yavaş olmasıdır. Bu wordpress’in sahip olduğu teknoloji itibariyle son derece normaldir. Sitenizi daha güçlü bir sunucuda barındırmanın yanında, hızlandırma eklentileri kullanarak daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

WordPress SEO Çalışmasında Kullanılacak Eklentiler

WordPress’in kullanıcılara sunduğu en önemli avantajlardan birisi, kuşkusuz bir çok eklentiyi saniyeler içerisinde edinebiliyor olmaktır. Sitenizin seo özelliklerini geliştirebileceğiniz, hızlandırma ve diğer optimizasyonları yapabileceğiniz birkaç eklentiden bahsedelim.

Yoast Seo

Dünyada en çok kullanılan seo eklentisidir. Birçok özelliği kolayca yapabilmeyi sağlar. İçerisinde site haritası gibi bazı detayları da sunarak işleri sizin için kolaylaştırır.

WordPress Total Seo

Yoast kadar olmasa da hayli popüler bir araçtır Biraz daha karmaşık özelliklere sahip olmakla birlikte, sitenizin seo ayarlarını hızlı biçimde yapabileceğiniz bir eklentidir.

Litespeed Cache

Site hızlandırma dendiğinde, eğer bir litespeed sunucu üzerinde çalışıyorsanız bundan daha etkilisi yoktur. Dünyanın en gelişmiş sunucu altyapısı olan litespeed, kullanıcılarına oldukça hızlı bir deneyim sunar.

WP Fastest Cache

Bir kısmı Premium özelliklerle donatılan bu hızlandırma plugini, temel düzeyde sitenizi hızlandırabileceğini özellikleri ücretsiz olarak sunar. Hatta sistemin ücretsiz bir CDN servisi dahi vardır.

Smush

WordPress’in en çok kullanılan görsel sıkıştırma eklentisidir. Smush küçük sitelere belli miktarda resmi ücretsiz sıkıştırma özelliği sunarken, kayıpsız sıkıştırma ve çok sayıda görselin sıkıştırılması için ücret almaktadır.

WordPress SEO Hizmeti Satın Alırsanız Sitenize Ne Gibi Çalışmalar Yapılacak?

WordPress SEO hizmeti satın almak istediğinizde ve buna yönelik hizmet paketlerini incelediğinizde, birçok önemli çalışmayı barındırdığını görebilirsiniz. Bu çalışmalar;

 • Uzman kişi tarafında sitenize özgün ve kaliteli içerikler girilecek.
 • Sitenizdeki sayfaların optimizasyonu yapılacak.
 • Site içi SEO çalışmaları yapılıp, sitenizin tamamen SEO uyumlu hale gelmesi sağlanacak.
 • Sunucu takibinin yapılması ve sitenin verimli biçimde çalışmasının sağlanması
 • Site dışı optimizasyon ile sitenizin dışarıdan fark edilmesini sağlayacak.
 • Uzman kişi sitenizde yapılan çalışmaları ve gözle görülen ilerlemeyi raporlayıp size verecek.
 • Sitenizin Google tarafından fark edilip üst sıralara çıkmasına yardımcı olacak.
 • Sektörünüzün anahtar kelime analizinin yapılması ve gereksinimlerin tespit edilmesi
 • Doğru şekilde meta açıklamaları ve etiketleri girecek.
 • Sektörde iyi firmalar ile backlink çalışması yapacak.
 • Sosyal medyada yapılan paylaşımlarla sitenize katkı sağlayacak.
 • Etkileyici ve uyumlu tanıtım yazılarıyla yayın yapacak.
 • Sayfaların görsel ve diğer medya içeriğinin seo uyumlu hale getirilmesi
 • Sitenizdeki css ve javascript dosyalarını SEO için uyumlu hale getirecek.
 • Etkili olabilecek her türlü eklentinin kurulumunu sağlayıp kullanacak.
 • SEO algoritmasında meydana gelen değişikliklerin uygulanması
 • WordPress web sitenizin hızlandırılması yapılacak.
 • Web sitenizin Türkçeleştirilmesi sağlanacak

WordPress SEO Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilir?

WordPress SEO hizmeti alırken nelere dikkat edilir ve hizmet paketleri satın alımlarınızda dikkat etmeniz gereken kısımlar, sizler için listelediğimiz bu kısımda yer almaktadır. İdeal bir WordPress SEO hizmeti sunan uzman sitenize bu ve bunun gibi birçok detaylı çalışmalar yürütecek ve bu çalışmalar doğrultusunda sitenizin istediğiniz kısımlara çıkmasında sizlere büyük bir katkı sağlayacaktır.

WordPress SEO hizmeti hafife alınacak bir iş kesinlikle değildir. İş için doğru firmayı seçmeniz yatırımınızda ve sitenize yapılacak çalışmalar adına etkili bir rol oynayacaktır. İşi teslim ettiğiniz uzman yapacağı küçük bir aksaklık ile sitenizi teslim etmeden önceki halinden de kötü bir noktaya sürükleyebileceği gibi ayırdığınız bütçenizin de yok olmasına sebep olabilmektedir.

Markalar, şirketler, kurumsal ve e-ticaret site sahipleri WordPress alt yapılı internet sitelerinde WordPress SEO hizmetine ihtiyaçları sürekli olarak doğmaktadır. Bu alanda yapacakları doğru bir uzman seçimi ve işin nasıl yapılacağı adına alacağı ön bilgiler işi teslim etmesinde oldukça etkin bir rol oynayacaktır. İşin iyi bir şekilde müşteriye teslim edilmesi uzmanların ilk dikkat edeceği konu olmalı ve işin başarılı bir şekilde teslimatı da müşterilerin daima olarak aynı uzman ile çalışmasına sebep olacak ve piyasada iyi bir unvan kazanmasına sebep olacaktır.

WordPress SEO Hizmeti Nasıl Alınır?

WordPress SEO hizmeti almak istediğinizde, bu alanda sizlere destek verecek profesyonel ekiplerle görüşmeniz gerekir. Dijital pazarlama ve reklam ajansları genel olarak sizlere bu konuda hizmet sağlar. Profesyonel ve deneyimli ekipleri ile sizlere wordpress web siteniz konusunda destek verecek ve sitenizin üst sıralara çıkmasını sağlayacaklardır. WordPress SEO ayalarını ve çalışmalarını kendiniz de yapabilirsiniz. Ancak bu sürecin gerçek bir dikkat ve profesyonellik gerektirdiğini unutmamanız gerekir. Ne kadar etkili çalışmalar yürütürseniz, sonucunda o kadar verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Profesyonel WordPress SEO hizmeti ile wordpress sitenizi arama motorları ile uyumlu hale getirebilir ve sonuç olarak da daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Bu noktada hizmet almak için mutlaka araştırma yapmalı ve sizlerle birlikte etkili bir süreç yürütebilecek ekipleri bulmanız gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

WordPress Seo Hizmeti Nedir?

WordPress Seo hizmeti, web sitenizin Google ve Yandex gibi arama motorlarında üst sıralara çıkmasına yardımcı olacak arama motoru optimizasyonu çalışmalarıdır. Seo çalışmaları WordPress tabanlı sitelerde özel eklentiler üzerinden sürdürülür.

WordPress Seo Çalışması Ne Kadar Sürer?

WordPress Seo çalışmalarının süresi site içi Seo, site dışı çalışmalar, anahtar kelime rekabeti, rakiplerin çalışmaları ve hizmet verdiğiniz sektöre göre değişir. İki ile altı ay arasında farklı sürelerde WordPress Seo çalışmaları yürütülebilir.

WordPress Seo Eğitimi Neleri Kapsar?

WordPresss Seo eğitimi sürecinde web siteniz için uygun temayı seçmek, site içi ve site dışı optimizasyonları yapmak, Seo uyumlu içerik oluşturmak gibi süreçleri kapsar. Ayrıca site haritası oluşturma, CDN kullanımı, web sitesi tasarımı gibi WordPress tabanlı sitelerdeki birçok konuyu kapsamaktadır.

WordPress Seo Uyumlu Tema Nasıl Seçilir?

Bir web sitesi oluşturup WordPress alt yapısını kurduktan sonra sıra tema seçimine gelir. WordPress Seo uyumlu temanız her türlü cihazla uyumlu, iyi kodlanmış, açılış ve dolum hızı yüksek bir tema seçmelisiniz. Tasarımdan ziyade temanızın Seo uyumlu olması arama motorlarında üst sıralara çıkması açısından daha önemlidir.

WordPress SEO çalışmaları ile performans artışını ne zaman görürüm?

Bu alanda hizmet almaya karar verdiğinizde doğal olarak ilk düşündüğünüz şey, ne zaman performans sonuçlarını alabileceğinizdir. Etkili ve başarılı bir SEO çalışması ile ortalama 2 aylık bir sürecin sonunda bile sitenizin performansının önemli ölçüde iyileştiğini görebilirsiniz.

SEO çalışmaları kapsamında yapılan işlemleri ben görebilecek miyim?

SEO çalışmaları kapsamında yapılan işlemleri sizler de görebilir ve takip edebilirsiniz. Süreç boyunca tüm iyileştirmeler, hatalar ve eksiklikler sizlere sunulacaktır. Ayrıca bunlar için yapılan tüm çalışmaları da takip etmeniz için sizlere rapor verilecektir. Yani süreç tamamen şeffaf bir şekilde yürütülecektir.

Kaynakça:

https://www.quora.com/What-is-a-WordPress-SEO-service-provider