Medikal Turizm Nedir, Nasıl Yapılır ?

Türkiye doğal ve tarihi güzellikleriyle dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemiz tatil turizmi yanında sağlık turizmi alanında da yoğun olarak tercih ediliyor. Son yıllarda ülkemizin konumu, gelişmiş sağlık olanakları, bu alanda kaliteli sağlık kuruluşlarının faaliyet göstermeye başlaması, sağlık uygulamaları fiyatlarının uygun olması ve dünya çapında tanınmış çok sayıda uzman olması sağlık turizminin gelişmesini sağladı.

Son zamanlarda en çok duyulan turizm türlerinden biri de medikal turizmdir. Medikal turizm sağlık turizmiyle eş anlamlı olarak kullanılıyor. Ancak bu terim sağlık turizmi ile eş anlamlı olarak kullanılamaz. Medikal turizm sağlık turizminin bir türü olarak karşımıza çıkar. Şimdi medikal turizm terimine bir bakalım;

Medikal Turizm Nedir?

Medikal turizm; insanların zorunlu olan tedaviler dışında hayat standartlarını arttırmak ve fiziksel görünüşlerini iyileştirmek amacıyla keyfi olarak gerçekleştirecekleri müdahaleler için yaptığı seyahatlerdir.

Ancak medikal turizm bazı durumlarda gerekli olduğu için de tercih edilebilir.  Hastalar yaşamsal fonksiyonlarını sürdürebilmek, sağlıklarına en kısa sürede geri getirebilmek ve tedavi görmek amacıyla medikal turizmi tercih edebilirler. Ayrıca hayat standartlarımı arttırmak, fiziksel görünüşü değiştirmek adına estetik medikal turizm de tercih edilebilir.

Saç ekimi,  göğüs estetiği, yüz estetiği, yağ aldırma ameliyatı gibi işlemler estetik medikal turizmi olarak karşımıza çıkmaktadır. Medikal turizmin ne olduğundan bahsettikten sonra nasıl yapıldığını detaylı olarak anlatalım.

Medikal Turizm Nasıl Yapılır?

Türkiye, sağlık turizminin bir türü olan medikal turizm için en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Avrupa ya da doğu tarafımızda yer alan birçok ülkeden Türkiye’ye medikal turizm amacıyla kadın ve erkekler geliyor. Yurtiçi ve yurtdışı medikal turizmi hizmetinden sizler de yararlanabilirsiniz. Medikal turizm yurtiçi de yoğun olarak yapılır. Çünkü bu işlemler daha çok büyük şehirlerdeki gelişmiş merkezlerde başarılı şekilde yapılır.  Medikal turizm şu şekilde yapılır;

 • Sağlık Kuruluşunun Bulunması

Medikal alanda bir destek almak isteyen kişi öncelikle internet üzerinden aradığı kuruma ulaşır. Ulaştığı sağlık kuruluşu hakkında detaylı bilgi alır. Bunun için sosyal medya ya da arama motorları kaynak olarak kullanılabilir. Sağlık kuruluşunu bulduktan sonra hakkında daha önceki müşterilerin yorumlarını ve genel değerlendirmeleri okuyabilirsiniz. İnternet üzerinden sağlık kuruluşları arasından bir araştırma yaparak medikal destek almak istediğiniz kurumla iletişime geçebilirsiniz.

 • Sağlık Kuruluşuyla İletişime Geçilmesi

Medikal destek almak istediğiniz kurumu internet üzerinden bulduğunuzda iletişim bilgileri üzerinden sağlık kuruluşuna ulaşabilirsiniz. Adaylar medikal işlem hakkında detayları telefonda öğrenebilir. Ayrıca yaptırmak istediği işlem konusunda soru işaretlerini geçirebilir.  Ayrıca medikal işlem için yurtdışı ya da başka şehirden geleceğiniz için randevu almanız gerekiyor.

 • Ulaşım Seçenekleri ve Konaklamanın Ayarlanması

Ülkemizde medikal turizm anlamında genel olarak yurtdışından turistler gelir. Bunun için randevuyu aldıktan sonra ulaşım seçeneklerini ayarlamak gerekiyor. Daha sonra sağlık kuruluşundan kalmanız gereken süreyi öğrenerek uygun bir konumda yer alan konaklama seçeneklerinin ayarlanması gerekiyor. Bunun için medikal turizm hizmeti veren firmalarla görüşebilirsiniz.

 •  İlk Muayenenin Yapılması

Medikal işlem için öncelikle randevu tarihinizde ilk görüşme yapılır. Doktorunuz ilk muayene sürecinde isteğinize göre bir planlama yapar. Sonrasında gerekli tahliller yapılır ve medikal işlem için tüm çalışmalar planlanır ve yapılır.

 • İşlemin Yapılması ve Taburcu Olma

Planlanan zamanda ve şekilde yaptıracağınız medikal işlem tamamlanır. Medikal işlem tamamlandıktan sonra gerekli olması durumunda sağlık kuruluşunda gözetim altında tutulursunuz. Tüm süreçler tamamlandıktan sonra taburcu olursunuz. Medikal turizm hizmeti kapsamında operasyona göre bir süre dinlenmeniz gerektiği için rahat bir ortamda konaklamanız sağlanabilir. Daha sonra doktorunuzun da tavsiyesi olduğunda evinize dönebilirsiniz.

Medikal Turizmde Türkiye’nin Avantajları

Türkiye son zamanlarda sağlık turizminde de yoğun olarak tercih edilen ülkelerin başında gelmeye başladı. Dünyanın birçok yerinden ülkemizde medikal işlemler konusunda destek almak isteyen turistler görülüyor. Ayrıca yurtiçinden de çok sayıda turist başka şehirlere medikal turizm adı altında gidiyor. Medikal turizmden Türkiye birçok avantajı içinde barındırıyor;

 • Türkiye’de sağlık alanında hizmet veren çok sayıda kaliteli kurum bulunmaktadır. Ülkemizde özellikle medikal alanda hizmet veren sağlık kuruluşu sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu yüzden istediğiniz işlemi yaptırabileceğiniz bir kuruluşu kolayca bulabilirsiniz.
 • Türkiye medikal turizmi açısından çok uygun fiyatlı bir ülkedir. Dünyanın birçok yerinde çok pahalı olan medikal uygulamalar ülkemizde çok daha ucuzdur. Özellikle bizden daha gelişmiş olan ülkelerdeki teknolojiler ve yöntemler en kaliteli şekilde daha uygun fiyatlara uygulanabilmektedir.
 • Türkiye’de medikal işlemleri yapacak uzman doktor sayısı çok fazladır. Dünyanın kendi alanında en başarılı cerrahları ülkemizde yer alıyor. Özellikle saç ekimi, estetik ve diş gibi medikal turizm alanlarında dünyaca tanınan uzmanlar ve dünyaca bilinen sağlık merkezlerine sahibiz.
 • Medikal alanda faaliyet gösteren sağlık kuruluşlarında en son teknoloji cihazlar kullanılıyor.  Sağlık kuruluşları tıp ve medikal alandaki gelişmeleri yakından takip ediyor. Yeni bir yaklaşım ya da alet kullanıma başladığında tüm dünyayla aynı anda ülkemizde de birçok sağlık merkezinde bulabilirsiniz.
 • En modern yöntemler kullanılmaktadır. Ülkemizde özellikle daha az gelişmiş ülkelere göre en yeni teknikler ve cihazlar kullanılmaktadır.
 • Ülkemizde birçok şehirde medikal turizm alanında destek alabileceğiniz bir uzman bulabilirsiniz. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere farklı birçok şehirde medikal alanda hizmet veren başarılı sağlık kuruluşları ve cerrahlar vardır. Ülke içinde de medikal turizm olanaklarından faydalanabilirsiniz.
 • Medikal turizm alanında hizmet veren turizm acenteleri de son derece profesyonel çalışır. Ulaşım ve konaklama konusunda en kaliteli mekanlar tercih edilir. Ayrıca medikal işlemler için hizmet veren medikal turizm firmaları en başarılı sağlık kuruluşlarıyla anlaşmalı olarak çalışmaktadır.

Medikal Turizm Nasıl Geliştirilebilir?

Türkiye medikal turizm alanında dünyada en gelişmiş ülkeler arasındadır. Ancak ülkemiz hala bu alanda gelişimini sürdürmektedir. Her geçen gün daha ileriye giden bu sektörü geliştirebilmek için kullanılabilecek yöntemler şu şekildedir;

 • CRM Entegrasyonu Yapılmalı

Medikal turizmi alanında hizmet  veren kurumların müşteri ilişkileri yönetimi konusunda uzman personeller barındırmaları ve en uygun teknolojileri kullanmaları gerekiyor.  Hasta takibi ve pazarlama faaliyetleri profesyonel olarak yürütülmelidir. Google Search Console gibi araçlara yer verilmelidir.

 • CTA İfadeleri Kullanımı

Call to action internet üzerinde en çok kullanılan terimlerden biridir. Bu ifadelere web sitenizde yer vererek potansiyel hastalarınızı müşteriniz haline getirebilirsiniz. Bunun için hedef dilde bir web sitesi geliştirmeli, etkili sloganlar oluşturmalı, iletişim kanallarınızı güçlü tutmalısınız. Ayrıca Whatsapp entegrasyonu yapabilirsiniz. Kampanyadan önce web sitenizi uygun şekilde düzenlemeniz gerekiyor.

 • Landing Page

Özel landing page siteleri kurarak hedef kitlenize tedavinizle ilgili tüm detayları anlatabilirsiniz. Sıkça sorulan sorular, doktor profilleri, öncesi sonrası görselleri gibi tüm detaylara yer vererek başarılı bir ajanstan sade ve güven oluşturacak bir tasarım çalışması desteği alabilirsiniz.

 • Sosyal Medya İçerik Yönetim Çalışmaları

Sağlık kuruluşları için sosyal medya içeriği oluşturmak çok basittir. Hasta öyküleri ya da faydalı içerikler oluşturarak organik takipçi çekebilirsiniz.  Sosyal medyayı etkili kullanarak hedef kitlenize ulaşabileceğinizi unutmayın.

 • Tanıtım ve Reklam Çalışmaları

Sağlık kuruluşunuz için tanıtım ve reklam çalışmaları yaparak hedef kitlenize kendinizi tanıtabilirsiniz. Tüm çalışmalarınızın yer aldığı tanıtım filmleri oluşturabilirsiniz. Havalimanı transferinden tüm detaylara kadar kısa bir tanıtım ve reklam filmiyle yoğun bir müşteri kitlesi kazanabilirsiniz.

S.S.S

Medikal Turizm Reklamları Nasıl Yapılır?

Medikal Turizmde hem Türkiye’de hem de diğer ülkelerde farklı kısıtlamalar ve yasal sınırlamalar mevcuttur. Bu nedenle doğrudan reklam yapılamaz. Ancak sektörün türüne göre çeşitli reklamlar yürütülebilmektedir. Reklam kısıtlamalarında ise basın bültenleri mevzuatı aşmamak kaydı ile yayınlanabilir, organizasyon ve sponsorluk kanalı ile firma imajının oluşturulması sağlanabilir. Bu ve bunun gibi yöntemler sayesinde doğrudan olmasa da dolaylı olarak büyük reklamlar ortaya çıkartılabilmektedir.

Medikal Turizm SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Sektöre dair detaylı rakip analizi ve firmanın kendi kapasitesi baz alınarak ön araştırma yapıldıktan sonra hedef kitleler ve hedef anahtar kelimeler tespit edilir. Bu tespitler odak noktada tutularak uygun SEO stratejileri ile işlemler yürütülür.

Medikal Turizm Yapan Firma Sosyal Medya Hesaplarından Reklam Yapabilir mi?

Medikal turizm sektörüne göre reklam olgusu farklılıklar gösterebilir. Doğrudan reklam yapmada sınırlamalar – yasal mevzuatlar olduğu takdirde dolaylı yollardan reklamın sağlanmasına yönelik dijital ve geleneksel stratejiler geliştirilebilmektedir.

Medikal Turizm Firma İmajını Güçlendirebilecek En Önemli Girişimler Nelerdir?

Sektöre dair çok sık yapılmayan ve uluslararası düzeyde büyük sayılabilecek organizasyonlara, fuar ve sergilere katılmak, bu organizasyonlara ana sponsor olmak, dijital pazarlama kanallarını kullanmak en önemli girişimlerdir.