Utm Nedir, Nasıl Kullanılır?

Dijital araçlar, web sitesi sahipleri ve pazarlama uzmanlarına pek çok değerli analiz aracı sunar. UTM verileri de bunlardan bir tanesidir. Kullanıcıların etkinliklerini izlemek, pazarlama etkinliğinin verimliliğini analiz etmek ve değerlendirme yapabilmek için son derece önemlidir. Urchin Tracking Module, teriminin kısaltması olan bu sistematik, hemen her pazarlama etkinliğinde, birçok farklı etiket ile kullanılabilir.

Pazarlama; gelişi güzel yapılması ciddi kayıplara neden olabilecek bir etkinlidir. Dijital pazarlama bu alanda sunduğu araçlar ile etkinliğin kalitesini kolayca ölçebilme imkanını sunar. Tabii bununu için UTM kodları gibi araçların doğru kullanılmaları gerekir. Nitelikli kodlama için kimi site yazılımları özel araçlar sağlayabilirken, kimi zaman bu kodları sizin eklemeniz gerekebilir. Her şekilde UTM ile pazarlama etkinliklerinizi en iyi şekilde değerlendirebilir ve en iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz. UTM kavramını, kullanım şeklini ve özelliklerini genel olarak inceleyelim.

UTM Nedir?

Utm yani izleme modülü pazarlama alanında kullanılan bir terimdir. Hedef kitlenizi doğrudan oluşturma ve bu aşamada nelere dikkat etmeniz gerektiğinin ipuçlarını utm sayesinde elde edebilirsiniz. Utc’ nin amacı kısa pazarlama piyasasına analiz sunmaktır. Girişimcilerin, e-ticaret uzmanlarının ve de pazarlamacıların web sitelerine gelen organik ziyaretçilerin kaynaklarını bulmak için kullandıkları yöntem; utm’ dir. Trafiğin sağladığı verimliliğin performansını ölçmek için utm verileri kontrol edilmektedir. Bu uygulamanın kodlarını kullanmak, sayfanıza gelen ziyaretçiler hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacaktır. Yaptığınız analizler sonucunda, aksiyonlarınızın hedef kitlenize uygun olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.

Ziyaretçilerin sayfanızda ya da e-ticaret sayfanızda ne kadar gezdiği, hangi ürünler üzerinde işlem yaptığına dair oranlara da ulaşmanız mümkün. Bu sayede hangi ürünlerinize yoğun ilginin olduğunu, hangi anahtar kelimelerin trafiği yoğunlaştırdığını, hangi yaş aralığından ziyaretçi popülasyonunuzun olduğunu öğrenebilirsiniz. Linkleri takip etmenizi sağlayan kodları sayfanızda kullanmanız, kullanıcı ve sayfanızı takip eden kişilerin profillerini incelemenizi kolaylaştırıyor. Sayfanızdaki kampanyaların, içeriklerin ya da iş birliklerinin hangisinin size daha fazla gelir getirdiğini kolaylıkla utm sistemi içerisinde ölçebilirsiniz.

Utm Kodları Nasıl Kullanılır? Utm Nasıl Kurulur?

Mantıksal olarak sayfanızı Google kriterlerine uygun hale getirmeniz şarttır. Bunu sağlayacağınız ilk aşama ise; URL’nizi güncellemenizdir. Kendi bağlantınıza ekleyebileceğiniz farklı 5 adet utm parametresi bulunmaktadır. Bu kodları kullanabileceğiniz URL çeşitleri ise; source, medium, content ve term parametreleridir. Soruce; etiketi özellikle Facebook platformundan gelen kullanıcıların oranını belirlemek için uygulanmaktadır. Arama motorlarından gelen internet kullanıcılarının oranına kolaylıkla bu parametre sayesinde ulaşabilirsiniz.

Medium parametresi ise; marka ortaklıkları, sponsor sayfalar, e-posta ve diğer sosyal medya platformlarından gelen takipçilerinizin verilene ulaşmanızı sağlar. Campaign adını taşıyan parametre de yine URL adresinizde yer alamsı gereken bir parametredir. Anahtar kelime kullanımının sizi hangi gelişime yaklaştırdığını bu parametrenin verilerini gözlemleyerek anlayabilirsiniz.

Content ile içeriklerinizin hedef kitlenize ne kadar ulaştığının analizine ulaşmanız mümkündür. Hedef kitle modülünüzü oluşturduğunuzda, content kodu sayesinde; sayfanıza gelen kullanıcıların hedef kitlenize yönelik yaptığınız çalışmalardan gelip gelmediğiniz analizini gerçekleştirebilirsiniz.

Term URL bağlantınızda kullanabileceğiniz son koddur. Bu kodun kullanılmasının amacı ise; tıklama başına gelen gelirinizin performansınızı ölçmeye yardımcı olur. Kodların kullanıldığı alanlarda kesinlikle Türkçe karakter kullanılmamalıdır. İnternet kullanıcılarını evrensel bir çerçeve etrafında toplamaya çalıştığınızı unutmamalısınız. Kullanıcı ve ziyaretçi oranınız ne kadar artarsa; pasif gelirleriniz yani tıklanma gelirleriniz de aynı derecede artacaktır.

Doğru kodlama ile stratejik hamleler yaparak; tüm çalışmalarınızın hangi sonuçlar ile karşınıza çıktığını inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Uygun gördüğünüz tüm kampanya içeriklerini bu kodlama ile gerçekleştirebilir, kazancınızı arttıran hamlelerinizin iznini sürebilirsiniz.

Utm Neden Önemli Bir Kodlamadır?

Utm sayfanız aracılığı ile elde ettiğiniz gelirin kaynaklarını öğrenmenizi sağlayan en önemli kriterdir. Web sayfanızın ya da e-ticaret sitenizin size kazandırdığı geliri; hangi kategoriden, hangi seo çalışması aracılığı ile elde ettiğinizin altını çizmektedir. Reklamlarınız, sosyal medya paylaşımlarınız ya da sponsorlu piar anlaşmamalarınızdan hangisi size maddi anlamda gelir sağlıyor, hepsini bu kodlama parametreleri sayesinde analiz edebilirsiniz. Gerekli gördüğünüz alanlarda da iyileştirme aksiyonlarınızı alabilirsiniz. Dijital pazarlama alanında gelir kaynaklarının izini sürmek isteyen kişilerin güvenli bir sistemi oluşturmaları için utm parametrelerini kullanmaları şarttır.

Utm ile Stratejilerinizi Deneyin

Pazarlama piyasasının en çok risk aldığı ilk yatırım işlemlerinin sonuçlarını nasıl inceleyebileceğinizi bilmiyorsanız; utm parametrelerine başvurmanız gerekmektedir. Yaptığınız çalışmanın beklentinize ne kadar cevap verdiğini görmeniz mümkün. Kampanyalarınızın, hedef kitleniz üzerindeki etkisini bu şekilde ölçerek, stratejilerinizi kolayca hayat geçirebilirsiniz. Sosyal medyanın da gücünü arkanıza aldığınız dijital pazarlama alanında bu parametrelerim kullanılması neredeyse şarttır. Utm etiketleme yöntemini kullanmanız ayrıca; sosyal medya platformlarının hangisinin size en çok trafik kazandırdığını da görmenizi sağlayacaktır. Yaptığınız tüm çalışmaları bütüncül bir veri stoku olarak analiz eden utm etiketleri gelirinizi arttıracağınız kanallarında anahtarınız sizlere sunar.

Kaynakça:

https://www.spinutech.com/digital-marketing/analytics/conversion/what-are-utm-codes-utm-tracking-explained