WordPress whatsapp butonu ekleme

Bazı site sahipleri iletişim formu kullanmak yerine daha kolay ulaşılabilir olmak için Whatsapp butonu ekleme özelliğinden faydalanmak isteyebiliyor. Özellikle iletişim formu doldurmak istemeyen site ziyaretçilerini cezbeden bir uygulama olan bu özellik iletişim konusunda büyük kolaylıklar sağlıyor. WordPress Whatsapp butonu ekleme üzerine merak ettiğiniz her detaya bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Web sitelerinde iletişim kanallarının fazla olması, kullanıcı etkileşimi gerektiren siteler için özellikle gereklidir. Örneğin; tüketiciler ile iletişim kurmanız gerekiyorsa, günümzüde telefondan daha yaygın biçimde kullanılan whatsapp’ı mutlaka değerlendirmelisiniz.

WordPress eklentisi ile whatsapp butonu ekleme işlemi

WordPress Whatsapp butonu ekleme işlemi site üzerinde bulunan eklentiler sayesinde oldukça kolaydır. Bunun için yapmanız gereken ilk şey eklenti kütüphanesine gelerek “WhatsappMe” sekmesine tıklamaktır.

  • Bu sekmeye tıkladıktan sonra karşınıza bir sayfa çıkacak ve bu sayfada yer alan bilgileri doldurmanız istenecek. Telefon kısmına Whatsapp kullanımı için seçtiğiniz telefon numarasını yazmanız gerekiyor.
  • Yine aynı sayfada yer alan “Call to Action” kutucuğuna ilk selamlama cümlesini ya da kelimesini ekleyebilirsiniz. Tüm bu işlemlerin ve düzenlemelerin ardından sitenizde bu butonu kolayca kullanabilirsiniz.

Kod parçası ile whatsapp butonu ekleme işlemi

WordPress Whatsapp butonu ekleme işlemi kimi zaman eklenti ile çözüme kavuşmayabiliyor. Bunun için de daha güvenli ve kesin bir yol olan kod parçacığı işlemini denemek gerekiyor. Kod parçacığı işlemi de sanılanın aksine zor bir işlem değil. Yalnızca birkaç adım sayesinde buton ekleme işlemi kolayca yapılabiliyor. Bunun için aşağıdaki adımların her birini eksiksiz bir şekilde ve sırasına uygun olarak izlemeniz gerekiyor.

  • Kod parçacığı ile buton ekleme işlemi için kullanacağınız Whatsapp logosunu bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor. Bu işlemin ardından da sitenizin tema klasörüne logoyu FTP ile yüklemelisiniz.
<script type=”text/javascript”>
    (function () {
        var options = {
            whatsapp: “+905320000000”, // WhatsApp numaranızı buraya girin
            call_to_action: “Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?”, // Görünecek metin
            position: “right”, // Position may be ‘right’ or ‘left’
        };
        var proto = document.location.protocol, host = “whatshelp.io”, url = proto + “//static.” + host;
        var s = document.createElement(‘script’); s.type = ‘text/javascript’; s.async = true; s.src = url + ‘/widget-send-button/js/init.js’;
        s.onload = function () { WhWidgetSendButton.init(host, proto, options); };
        var x = document.getElementsByTagName(‘script’)[0]; x.parentNode.insertBefore(s, x);
    })();
</script>
  • Yukarıdaki kodun whatsapp: ile başlayan kısmındaki numarayı silerek kendi numaranızı eklemeniz gerekiyor.
  • Kodu sitenize eklemek için de yaptığınız düzenlemenin ardından “Yönetici Paneli” kısmına giriş yapmanız gerekiyor. Bu kısımda yer alan “Görünüm” menüsüne ulaşın ve “Düzenle” sekmesine tıklayın.
  • Ardından sağ kısımda “Theme Header” kısmı açılacak ve altında header.php yazan bir dosya olacak. Bu dosyayı seçin ve kodu çıkan sayfadaki </head> ile biten satırın olduğu yere yapıştırın.
  • Tüm bu işlemlerin ardından yaptıklarınızı kaydedin. Kod parçacığı sayesinde oluşturduğunuz buton eklentisini artık kullanabilirsiniz.

Kaynakça:

  1. https://www.ihs.com.tr/blog/wordpress-web-sitesine-nasil-whatsapp-entegre-edilir/
  2. https://wphoca.com/wordpresswhatsapp-iletisim-butonu-nasil-eklenir/