Pazarlama İle Yazılım İhracatı Nasıl Yapılır?

Türkiye’de yazılım  üretiminin artış göstereceği tahmin ediliyor. Yazılım üretimi yıldan yıla daha da artış göstermektedir.

Ülkede yazılım üretiminin artmasının sonucu olarak tüketimin de artacağı ön görülüyor. Yurtiçinde hem üretimi hem de tüketimi fazla olan yazılımın kar oranı da yüksektir. Türkiye’de yazılımdan elde edilen kazanç yüksek olduğu için, ürünün yurtdışı pazarında da yükse kazanç sağlaması bekleniyor.Yurtdışına ürün satmayı amaçlayan firmanın gelirinin yurtdışı pazarında da yüksek olması hedeflenmektedir.Yazılım İhracatı Pazarlaması konusunda profesyonel hizmet veren bir firma olarak sizlere her zaman yardımcı olmaya hazırız.

Yazılım Satışı Nasıl Yapılır?

Bir hizmetin satış süreci bir ürünün satışına göre çok daha zordur. Danışmanlık, eğitim gibi birçok sektörde kurumsal iş yazılımları satışı çok zor bir pazarlama alanıdır.  Yazılım satışında en önemli unsur işletme ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Bir yazılımın satın alınması için müşterinin tüm taleplerine ve ihtiyaçlarına cevap vermesi gerekiyor.  Ayrıca satışı yapılan yazılımlardan sonra yeni müşterilere odaklanırken eski müşteriler için de her zaman memnuniyet derecesini yüksek tutmak gerekiyor.

Yazılım satmanın hayal satmaktan bir farkı yoktur. Öncelikle müşteriye bazı hizmetler vaat edilir. Müşterilerin istediği özellikleri taşıyan bir hizmet satışı yaptığınıza ikna etmeniz gerekiyor.  Bu yüzden satış yapabilmek için mutlaka yapabileceğiniz işlerin sözünü verin.

Yazılım alanında elle tutulur bir ürün olmadığı için satın almak isteyen kişi için endişe söz konusudur. Bu yüzden yazılım satışı yapabilmek için derin bir analiz yapılması gerekiyor. Görünen ihtiyacın gerisinde kalan tüm ihtiyaçları görerek müşteriye bunu sezdirebilmek gerekir

Kobilere yazılım satacaksanız sürekli olarak yüksek müşteri memnuniyeti sağlamalısınız. Ayrıca yazılım alanında çok deneyimli bir ekibe sahip olmalı ve ileri teknolojileri kullanmalısınız. Yazılım satış süreci uzun soluklu bir satış olarak görülmelidir.

Etkili CRM yönetimi, swot analizi, hizmet kalite ölçümü, performans sistemi gibi detaylı bir satış haritası hazırlanmalıdır. Ayrıca yazılım satışında fiyat politikası da çok önemlidir. Çok uygun fiyatlara satış yaparak zarar etmemeli, ancak müşterilerinize çok yüksek fiyatlar da vermemelisiniz.

Neden Yazılım İhracatı Yapılmalıdır?

Türkiye’de yazılım üretimi ve tüketimi yükselen bir eğri üzerindedir. Bu yüzden  de ürün yurtiçinde kazanç elde etmektedir. Ülke içinde kar oranı yüksek olan yazılım ürününün yurtdışında da kazanç sağlaması beklenmektedir. Firma, yurtdışına satış yaptığında döviz ile ödeme alacağından normal kazancından birkaç kat daha fazla kazanacaktır. Aynı zamanda ülkeye döviz girişi olacağı için ülke ekonomisine de katkı sağlanacaktır. Firmanın yurtiçi pazarına bağımlılığı azalacağı için  rekabet gücü ve bağımsızlığı artacaktır.

Yazılımı Yurtiçine Satmak İle Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

Türkiye, tarımsal ürünlerin üretiminde Dünya’da ilk sıralarda bulunmaktadır. Yurtdışına ürün satışı olduğunda döviz ile ödeme alınacağından normalden daha fazla kar edilecektir.  Aynı zamanda ülkeye döviz girişi olacağından ekonomiye de katkı sağlanacaktır. İhracat yapmak her ne kadar kazançlı bir iş olsa da yurtiçine ürün satmaktan çok daha farklı ve zor bir iştir. İhracat yapmadan önce satış yapılacak olan pazara dair araştırma yapmak önem arz etmektedir. Yurtdışına ürün satmadan önce önem verilmesi gereken noktalardan biri de ihracat yapacak firmanın ve ihraç edilecek ürünün yurtdışı pazarında tanıtılmasıdır.

Yazılım İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İhracat yapmak isteyen firma daha önce yurtdışına ürün satmış olsa da olmasa da ihracat yaparken dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. İhracat risk barındıran bir iştir ve dikkatle yapılması gerekir. Firma öncelikle kendine bir hedef belirlemeli ve satış yapmak istediği ülkenin pazarına mutlaka hakim olmalıdır. İhracat pazarlama alanı birçok verinin birleştirilmesi ile oluşan bir alandır.Yazılım İhracatı Dijital Pazarlama alanında özellikle dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar mevcuttur.

  • Satış yapılacak ülkenin kültürel, sosyal ve ekonomik durumuna  yeterli düzeyde hakim olmak
  • Satış yapılması hedeflenen pazarı iyi tanımak ve bir giriş stratejisine sahip olmak
  • İhracat yapmayı hedefleyen firma ve ihracat yapacağı ülkenin durumları hakkında detaylı analiz yapılması
  • SWOT analizi hazırlamak

Bütün bu işlemlerin doğru şekilde yapılabilmesi için gerçekçi bir bütçe planlaması şarttır. Bu noktada geleneksel ihracat tekniklerine güvenerek ilerlemek çok büyük rakamlar harcanmasına neden olabilir. Aynı zamanda meydana gelebilecek olumsuz bir durumda firma çok büyük paralar kaybedebilir ve sıkıntı yaşayabilir. Böyle durumlarda teknolojinin verdiği nimetlerin aracılığıyla bu işi dijital ortamda halletmek çok daha kullanışlı ve masrafsız olacaktır.

Dijital Pazarlama ile Yazılım Hizmetine Nasıl Müşteri Bulunur?

Firmamız, profesyonel hizmet veren deneyimli ekibiyle beraber tüm dijital kanalları aktif bir şekilde kullanan bir firmadır. Bu sayede hedef müşterilerinize daha hızlı ulaşabilmenize olanak sağlıyoruz.

İlk olarak şirketinizin Google aramalarında üst sıralarda bulunması için doğru anahtar kelimeleri kullanarak websitenizi düzenliyoruz. İlk amacımız sizi çok sayıda müşteriye ulaştırmaktır. Hedef müşteri kitlenizin ürünle ilgili yaptıkları aramalara göre anahtar kelimeler tespit ederek websitenizi hazırlamak bu noktada oldukça önemlidir. Bu anahtar kelimeler çok sık değişiklik gösterebildiği için bu noktada dikkatli olmak ve itina ile içerik hazırlamak gerekir.

Biz Size Neler Sunuyoruz?

Firma olarak ihracat pazarlama stratejinize yardımcı olmak için hazırız. Mümkün olan en fazla kişiye ulaşabilmeniz ve müşterilerinizle iletişim kurabilmeniz için en iyi pazarlama stratejilerini kullanarak size hizmet veriyoruz. Yurtdışına satış yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk nokta websitesi hazırlığıdır. Websitenizin içeriklerinin doğru hazırlanması, anahtar kelimeleri hatta dili bile çok önemlidir. Örnek verecek olursak Litvanya’ya satış yapmak istediğiniz bir ürün için Litvanca bir websitesi hazırlamanız daha mantıklı bir hamle olacaktır. Her ne kadar İngilizce dünya dili olsa ve çok insan tarafından bilinse de, hedef kitlenize giren müşterilerin hepsi İngilizce bilmiyor olabilir. Ancak Litvanca bir websitesi hazırlayarak ülkedeki her insana hitap edebilir ve daha çok kişiye satış yapabilirsiniz. Buna ek olarak satış yapacağınız ülkenin dilinde bir websitesine sahip olmanız o ülkenin arama sonuçlarında daha üst sırada bulunmanızı sağlar.

Firmamız, belgelerin gümrüklenmesi ve ihracat prosedürlerinin yerine getirilmesi dışındaki dijital pazarlama ile ilgili olan her konuda size yardımcı olmaya hazırdır.

SEO

SEO,  önemli bir adımdır ve özenle yapılması gereklidir. Bu işlem sitenizin aramalarda ön sıralarda çıkmasına, ihracat pazarlarında yer bulmasına ve müşterilerinize daha kolay ulaşmasına yarar.

İhracat pazarlaması, emek gerektiren ve uğraştırıcı bir iştir. Ancak doğru adımlarla ve pazarlama stratejileriyle rakip firmaların önüne geçerek yüksek gelirler elde edebilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya günümüzün en etkili iletişim ağlarından bir tanesidir. Sosyal medya sayesinde hedef kitlenizdeki müşterilere kolayca ulaşarak onlarla iletişim kurabilirsiniz. Bu noktada müşterilerle firmanızın kendi sosyal medya hesabı üzerinden iletişim kurmanız en doğrusudur. Ancak Facebook, Linkedin ve Google gibi sosyal mecralarda hesabınızın bulunması güvenilirliğinizi arttırır ve müşterilerin sizin hakkınızda fikir sahibi olmalarını sağlar.

Firmamız, sosyal medya hesaplarınızın düzenlemesini itina ile yapmakta ve müşterilerinize ulaşmanızı sağlamaktadır. Alanında uzman kişilerden oluşan ekibimiz sayesinde sosyal medya hesaplarınız sürekli aktif durumdadır.

Video ve Görsel İçerik Üretimi Ve Pazarlaması

Bu noktada öncelikle bir içerik pazarlama stratejisi geliştiriyor ve ona göre adımlar atıyoruz. İçeriklerinizi video ve görsellerle de destekleyerek müşterilerin ilgisini çekmesini sağlıyoruz.

Yazılı İçerik Pazarlaması

Yaptığımız dijital analizler sayesinde hedef kitlenizde olan alıcıların ürünü en çok hangi kelimelerle arattıklarını belirliyoruz. Daha sonra websitenizdeki içerikleri bu kelimelere göre düzenleyerek sitenizin aramalarda üst sıralarda görünmesini sağlıyoruz. Ayrıca deneyimli ekibimiz sayesinde sitenize gelen ziyaretçilerin sitede ne kadar sürekaldıklarını tespit ediyor ve bu süreyi arttırmak için bazı çalışmalar yapıyoruz.

Basın Bülteni yönetimi

Websitenizin basın bültenini itina ile hazırlıyor ve iletilmesi gereken gazetelere ve ajanslara birinci elden iletiyoruz. Bu noktada bülteni iletip ajanslardan geri dönüş beklemek sizin için zaman kaybı olacaktır. Firmamız, bu işi sizin yerinize yaparak sizi bu yükten kurtarıyor. Aynı zamanda basın bülteninin isteğiniz doğrultusunda yayınlanıp yayınlanmadığının da kontrolünü sağlıyoruz.

Bülteni yollarken ufak bir ekleme yapmayı da unutmuyoruz. Şirketiniz hakkında kısa bir bilgilendirme yazısını ve iletişim bigilerinizi de basın bültenine ekliyoruz.

Influencer Pazarlama

Sizin için influencer pazarlama çalışmalarımızı websitesinizi itina ile hazırlayarak, blog yazıları düzenleyerek, sosyal medya hesaplarınızı yöneterek ve teknik dökümanlar hazırlayarak yapmaktayız. Aynı zamanda kurumsal broşürler ve ürün broşürleri de hazırlayarak tanınmanıza yardımcı olmaktayız.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Yazılım ihracatı için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

Yaptığımız tüm bu uygulamalarla ürününüzün müşterilere en hızlı şekilde ulaşmasını sağlıyor ve sizi rakiplerinizin önüne geçiriyoruz. Yazılım İhracatı Dijital Pazarlama konusunda size daha detaylı bilgi verebilmemiz için bizimle iletişime geçmenizi rica ediyoruz.

Kaynakça:

https://www.africa.upenn.edu/Software/Soft_Exp.html